Social Media Manager - Dubai, United Arab Emirates - Yobidoyobi Sushi&Rolls

Yobidoyobi Sushi&Rolls
Verified Company
Dubai, United Arab Emirates

3 weeks ago

Ahmed Al-Mansouri

Posted by:

beBee Recruiter

Description
ENG

**Responsibilities**:

- Development and implementation of a strategy for promoting the company's food delivery services in Dubai on social networks (Instagram, FB, Snapchat);
- Creation and publication of creative and interesting content (texts, photos, reels);
- Maintaining company public pages on social networks (posting) and administration during business hours;
- Working with negativity, processing incoming requests, responding to subscribers' comments;
- Analyzing the effectiveness of SMM campaigns and adjusting the strategy based on the data obtained;
- Monitoring and competitive analysis of promotion activity in social media;
- Organizing and conducting competitions, quizzes, interactive events and other events aimed at increasing audience involvement.

**Requirements**:

- Experience in managing SMM projects for at least 1 year (experience in the restaurant business and food delivery is an advantage);
- Knowledge of SMM tools, technologies and techniques;
- Knowledge of analytical services (Google Analytics, Yandex.Metrica) will be an advantage;
- Ability to work with SMM programs to create content and maintain a content plan;
- Understanding the trends and features of the development of social networks in the UAE;
- Competent written communication (Russian and English);
- Responsibility, communication skills, creativity, ability to work in a team;
- Ability to work with neural networks will be an advantage.

RU
- Обязанности:

- Разработка и реализация стратегии продвижения услуг компании по доставке еды в г. Дубай в социальных сетях (Instagram, FB, Snapchat);
- Создание и публикация креативного и интересного контента (тексты, фото, reels);
- Ведение пабликов компании в социальных сетях (постинг) и администрирование в рабочие часы;
- Работа с негативом, обработка входящих обращений, ответы на комментарии подписчиков;
- Анализ эффективности SMM-кампаний и корректировка стратегии на основе полученных данных;
- Мониторинг и конкурентный анализ активности продвижения в социальных медиа;
- Организация и проведение конкурсов, викторин, интерактивов и других мероприятий, направленных на увеличение вовлеченности аудитории.

Требования:

- Опыт ведения SMM-проектов не менее 1 года (опыт работы в сфере ресторанного бизнеса и доставки еды - преимущество);
- Знания SMM-инструментов, технологий и методик;
- Знание аналитических сервисов (Google Analytics, Яндекс.Метрика) будет преимуществом;
- Умение работать с программами SMM для создания контента и ведения контент плана;
- Понимание тенденций и особенностей развития социальных сетей в ОАЭ;
- Грамотная письменная речь (русский и английский языки);
- Ответственность, коммуникабельность, креативность, умение работать в команде;
- Умение работать с нейросетями — будет преимуществом.

Условия обсуждаются индивидуально с кандидатом.

Тип вакансии: Полная занятость, Частичная занятость, Удаленная работа

Опыт работы:

- SMM: 1 год (Обязательно)

Язык:

- Russian (Обязательно)
- English (Обязательно)

Местонахождение:

- Dubai (Обязательно)